sobota, 4 sierpnia 2012

Uniwersytet w internecie?

W internecie można znaleźć dosłownie wszystko! Trzeba tylko umieć szukać i znać angielski. Amerykańskie uniwersytety oferują darmowe kursy online prowadzone przez profesorów akademickich. Kursy obejmują wieele różnych dziedzin, od literatury przez politykę i biologię aż po technologię internetową i matematykę.

O czym dokładnie mówię? Najpopularniejszy serwis to chyba Khan Academy. Tutaj znajdziemy filmy wideo, każdy obejmuje inny zakres wiedzy. Do tego ćwiczenia, forum, komentarze. Warto zajrzeć!

Typowe kursy uniwersyteckie oferuje Coursera. Tu najpierw należy założyć konto, zapisać się na kurs i... uczestniczyć w nim przez kilka(naście) tygodni. Są to filmy, prezentacje, notatki, dostajemy również zadania. Kursy startują w różne dni, ale warto przejrzeć ich bogatą ofertę.

Otwarte, darmowe kursy (wykłady) oferują też poszczególne uniwersytety tak, jak Yale, MIT czy Berkley. Zapewne Harvard, Princeton czy Stanford również mają swoje oferty - ja jednak jeszcze do nich nie dotarłam.

A co z polskimi uniwersytetami? Tutaj niestety dokopałam się tylko do oferty Uniwersytetu Śląskiego, nie jest ona tak bogata i technologicznie zaawansowana jak konkurencji zza oceanu, ale według mnie wykłady z chemii są ciekawe. Nie trzeba być studentem, żeby się zapisać.

Jak na razie zapisałam się na kurs Internet History, Technology and Security w serwisie Coursera, a także w wolnych chwilach przeglądam materiały na Khan. Mam zamiar szukać dalej, bo wiedzy ciągle mi mało! ;)

3 komentarze:

 1. Wow nie wiedziałam, że w ogóle istnieją takie możliwości. O ile o Khan słyszałam to o tym, że amerykańskie uniwersytety też co nieco udostępniają - już nie. Dzięki za info! A w jakiej cenie są te kursy Coursera?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, że tak późno ;) Coursera jest jak najbardziej za darmo dla wszystkich. Trzeba się jedynie zarejestrować i zapisać na odpowiednie wykłady. Ciekawe jest to, że nie od razu mamy dostęp do całości tylko stopniowo z tygodnia na tydzień udostępniane są kolejne części kursu. Pozdrawiam!

   Usuń
  2. W takim razie to naprawdę świetna sprawa, szczególnie dla osób (takich jak ja;P), które chcą w przyszłości zająć się tłumaczeniami. Można podszkolić specjalistyczne słownictwo i dowiedzieć się wielu rzeczy z dziedziny, która nas interesuje;)

   Usuń