czwartek, 28 sierpnia 2014

Ekstra: Mity o nauczycielach

Po przyjściu na uniwersytet chyba wszyscy nowi studenci czują się onieśmieleni. Wszyscy naokoło mają tytuły, większość prowadzących nawet po kilka. Nie dość, że trzeba zapamiętać nazwisko to jeszcze dokładnie jakie literki przed nim stoją. Niektórzy są przyjaźnie nastawieni, inni od razu chcą pokazać, że studia to nie wakacje. Nie ma żadnego okresu ochronnego, ani "np" czy "bp". Albo umiesz albo nie. I tyle w temacie. Ale istnieje również mnóstwo mitów o nauczycielach, którzy przecież są od tego, żeby studenta nauczyć, a nie tylko gnębić. 

1. Wraz z końcem lekcji kończy się nauczanie.
Właściwie, nauczanie nie odbywa się tylko i wyłącznie w klasie. Nauczyciele nie są tylko od przekazania informacji, ale również od prowadzenia ciekawych dyskusji ze studentami. Od tego są konsultacje, prowadzący czekają na zainteresowanie z Twojej strony!

2. Widzieliśmy i słyszeliśmy już wszystkie możliwe pomysły.
Nauczyciele liczą na spojrzenie na problem z innego punktu widzenia, a także na kolejne nowe rozwiązania. Dyskusje o pomysłach przynoszą kolejne odkrycia naukowe, wynalazki i wiele innych. Podczas zajęć z dużym wkładem studentów to prowadzący zazwyczaj uczą się więcej.

3. Kiedy student zadaje pytanie to wiemy, że nie słuchał na wykładzie.
Bzdura! Pytania oznaczają, że myślisz, a nie tylko słuchasz. Nauczyciele to lubią, na dodatek oznacza to, że nie śpisz.

4. Po zajęciach chcemy jak najszybciej wrócić do swoich badań.
Nic bardziej nie poprawia nauczycielom humoru jak student, który chce dodatkowego wyjaśnienia jakiejś kwestii, który chce przedstawić swój własny pomysł na rozwiązanie albo po prostu powiedzieć, że zajęcia mu się podobały.

5. Moje przyjazne nastawienie oznacza, że możesz położyć nogi na moim biurku.
Nauczyciele zasługują i oczekują twojego szacunku. Powiadom ich o wizycie podczas konsultacji, przyjdź z konkretnymi pytaniami i zastanów się, o czym chcesz porozmawiać. Jeśli przychodzisz żeby nawiązać kontakt pomyśl, co chcesz osiągnąć poprzez czas spędzony z nauczycielem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz