czwartek, 21 sierpnia 2014

Ekstra: Jak nie zapominać? Metoda Richarda Feynmana

Często zdarza się, że znajduję takie ciekawostki, takie "smaczki", które jednak są zbyt krótkie żeby trafić do Studenckich wtorków. Postanowiłam, że będę je publikować osobno, zapewne w czwartki jako taki dodatek. Pewnie nie będą się pojawiały co tydzień, chociaż jak na razie mam ich sporo. Oczywiście będę również podawać źródła, w tym przypadku na końcu wpisu. A teraz nie przedłużając przejdźmy do sedna sprawy...

Richard Feynman był fizykiem nagrodzonym Nagrodą Nobla w 1965 roku za niezależne stworzenie relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej. Uważany jest za jednego z najważniejszych fizyków XX wieku. Opracował on bardzo skuteczną metodę uczenia się nawet najbardziej skomplikowanych pojęć.

Richard Feynman

Metody Feynmana można użyć w celu:
  • Zrozumienia pojęć, które trudno jest Ci zapamiętać.
  • Zapamiętania pojęć, które rozumiesz, ale zapominasz na testach.
  • Bardzo skutecznej metody nauki przed egzaminem.

Wielu studentów spędza godziny w bibliotekach i czytelniach z bardzo nikłym rezultatem. Metoda Feynmana pomaga skutecznie zrozumieć pojęcie w około 20 minut oraz zapamiętać je na całe lata. Całość składa się z czterech kroków.

Krok 1. Wybierz pojęcie.
Weź czystą kartkę i na samej górze napisz, czego chcesz się nauczyć.

Krok 2. Udawaj, że uczysz tego terminu kogoś innego.
Omów problem tak, jakbyś uczył kogoś, kto kompletnie nie ma pojęcia na dany temat. Jest to bardzo ważny punkt – poprzez przeanalizowanie pojęć, które już znasz oraz tych, które są dla Ciebie nowe przyswajasz sobie nowy materiał i równocześnie utrwalasz ten już poznany. Od razu zauważasz też, których elementów tak naprawdę nie rozumiesz. Bardzo istotne są wszelkie rysunki, wykresy, tabelki, a także kolory!

Krok 3. Jeśli utkniesz spójrz do książki.
Jeśli utkniesz zajrzyj do notatek, prezentacji z wykładu, czy książki na dany temat. Przeczytaj jeszcze raz, powtórz trudniejsze elementy kilkakrotnie, po czym spróbuj znów to wytłumaczyć na kartce papieru.

Krok 4. Upraszczaj i znajdź analogie.
Gdy tylko podasz trudną i zawiłą definicję podręcznikową postaraj się ją uprościć. Powtórz wszystko własnymi słowami, a jeśli to niemożliwe postaraj się znaleźć analogię do znanego Ci już pojęcia.

W takim razie jak użyć tej techniki?
Jeśli chcesz zrozumieć pojęcie postaraj się przejść przez te cztery kroki powoli. Sprawdź, czego tak właściwie nie rozumiesz. Nie bój się wracać do notatek, książki, prezentacji.

Jeśli chcesz zapamiętać pojęcie skup się na upraszczaniu i tworzeniu analogii. Staraj się widzieć problem oczami wyobraźni.

Jeśli chcesz poduczyć się przed egzaminem to po prostu przejdź wszystkie kroki bez zaglądania do materiałów. W ten sposób sprawdzisz własną wiedzę i powtórzysz całą ideę czy definicję.

Oczywiście całą metodę można wykorzystywać zarówno do nauki przedmiotów ścisłych, jak i do humanistycznych. W niektórych przypadkach zamiast kartki można użyć kamery. Po prostu zamiast tłumaczyć definicję na papierze wytłumacz ją samemu sobie przed kamerą (np. w telefonie czy laptopie). Ta wersja jest przydatna zwłaszcza do nauki przed egzaminem. Po skończeniu nagrania odtwórz całość i sprawdź, czy gdzieś się pomyliłeś i gdzie się zawahałeś.

Tej metody można również użyć przy okazji podsumowania jakiegoś tematu - rozdziału w podręczniku, wykładu, typu zadań. Robimy krótkie streszczenie, pokazujemy jak pojęcia są ze sobą połączone albo jak (krok po kroku) rozwiązuje się konkretny typ zadań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz