czwartek, 20 listopada 2014

Nauka hiszpańskiego w pół roku - aktualizacja

Jak zapewne część z Was wie dokładnie trzy lata temu zaczęłam intensywną naukę hiszpańskiego. Dla niewtajemniczonych odsyłam do posta podsumowującego sprzed dwóch lat - Ekspresowa nauka hiszpańskiego. Przez ten okres czasu informacje w nim zawarte nie są już w 100% aktualne i z tego powodu nie są całkowicie użyteczne. Moją uwagę zwrócił ostatnio Anonimowy (wielkie dzięki!) swoim komentarzem pod tym właśnie postem i z tego powodu postanowiłam poszperać trochę w internecie i zamieścić aktualizację. Nie mogę powiedzieć, że sprawdziłam i przerobiłam te pozycje, po prostu starałam się znaleźć książki, które są najbardziej zbliżone do tych, których sama używałam.

Etap I
 • "Hiszpański w 1 miesiąc", wyd. LektorKlett (ok. 30 zł)
 • "Profesor Pedro Słownictwo 6.0" wyd. Egdard (ok. 70 zł)
Korzystałam z niedostępnej już książki "Język hiszpański. 20 minut każdego dnia", obecnie ta seria samouczków została zastąpiona właśnie przez "... w 1 miesiąc". Jest bardzo zbliżona do starej wersji, również zawiera płytę, a co najważniejsze została zaprojektowana tak, aby skończyć ją w miesiąc. Jest to bardzo dobry start nauki - masz miesiąc na pobieżne zapoznanie się z językiem i zdecydowanie, czy na pewno chcesz się go uczyć. Książka kosztuje w sumie niewiele (na Allegro jeszcze mniej), więc nawet jeśli zmienisz zdanie, to nie wydasz fortuny.

Etap II
 • "Język hiszpański. Ekspresowy kurs dla początkujących" wyd. PONS (ok. 50 zł)
 • "Testy gramatyczno-leksykalne A1-A2" wyd. Edgard (23 zł)
Tutaj również przerabiałam samouczek, który nie jest już w sprzedaży. Książka, którą proponuję obejmuje poziomy A1 i A2, czyli mniej niż ta, z której ja korzystałam. Równocześnie składa się ona tak właściwie z dwóch książek i aż 5 płyt CD, które zawierają 20 rozdziałów. Na pewno jest to dokładniejsza nauka i nie ma takiego pędu z przerabianiem kolejnego materiału. Na plus :). 

Z testów korzystałam, nadal są dostępne w wydawnictwie Edgard, z próbką można się zapoznać na ich stronie.

Etap III
 • "Testy gramatyczno-leksykalne A2-B1" wyd. Edgard (22 zł)
 • "Hiszpański w ćwiczeniach A2-B1" wyd. Edgard (22 zł)
 • "Hiszpański gramatyka w pigułce" wyd. Edgard (20 zł)
Są to te same pozycje, które ja wykorzystywałam. Przykładowe strony i spisy treści są oczywiście dostępne na stronie wydawnictwa. Osobna książka do gramatyki bardzo się przydaje, polecam tą, ponieważ obejmuje poziomy A1-B1, więc na pewno nie zaskoczy zaawansowanymi zagadnieniami. Chociaż te książki obejmują poziom B1 myślę, że spokojnie można się za nie zabrać po przerobieniu wcześniejszego samouczka. Jeśli ktoś wolałby nadal korzystać z podręcznika to proponuję:
 • "Język hiszpański. Ekspresowy kurs dla średniozaawansowanych" wyd. PONS (ok. 50 zł)
Ponownie są to dwie książki i tym razem dwie płyty CD. Jest to kontynuacja poprzedniego samouczka obejmująca poziomy B1 i B2, więc jeśli ktoś chce się nauczyć tylko do poziomu B1 to proponuję przerobienie tylko połowy.

Etap IV, V, VI
Wszystkie pozycje z tych etapów nadal są dostępne. Jest to czas szlifowania języka, nabywania konkretnych umiejętności. W etapie czwartym chodziło o mówienie, w piątym o umiejętności egzaminacyjne, a w szóstym ponownie o zdolność komunikacji. 

Podsumowując, na naukę od zera do poziomu B1 (czyli dogadanie się w podróży) można wydać mniej niż 300 zł. Przy intensywnej codziennej nauce może to zająć około pół roku. Nie uwzględniam tutaj etapów IV, V i VI, gdyż są one dość indywidualną sprawą. Nie każdemu potrzebny jest egzamin i nie każdy ma czas na wakacyjny kurs. Po sumiennym wykonaniu trzech etapów naprawdę można się zapisać na kurs na poziomie B1, pogadać z innymi i nie wstydzić się brakiem wiedzy. Uczcie się, bo warto! :)

1 komentarz:

 1. cena kursu jest bardzo przystępna...to tylko dla studentów rozumiem?

  OdpowiedzUsuń