wtorek, 18 listopada 2014

Studenckie wtorki: Po co planować karierę?

Pierwsza odsłona studenckich wtorków pod nowym adresem! Dzisiejszy temat to planowanie kariery, opowiada o tym Chris Dula, którego mam nadzieję kojarzycie z poprzedniego tygodnia. Po co planować karierę, kiedy zacząć i czy rzeczywiście jest w tym jakiś sens?

Why Do Career Planning Now? Because Getting The Job You WANT Requires A Strategy


Najprostsza odpowiedź na pytanie tytułowe Po co planować karierę to: łatwiej jest trafić w tarczę, jeśli w nią celujesz! Jeśli nie masz ustalonego celu, bardzo trudno jest do niego dotrzeć. 

Odkryj dziedziny, którymi możesz się zainteresować
Na studiach powinieneś dowiedzieć się, co jest Twoją pasją. Czy podoba Ci się studiowany kierunek? Wyobrażasz sobie siebie w tej dziedzinie? Chciałbyś pracować i wykorzystywać studia na co dzień? Według badań tylko 30% ludzi pracuje w karierze ściśle powiązanej z ukończonym kierunkiem studiów. Dlaczego? Bo nie było pracy, bo praca była daleko, bo mało płacili, ale również, bo praca była nudna! Pamiętaj! Możesz zmienić kierunek, nie jesteś zmuszany do pracy powiązanej z kierunkiem. Nie kontynuuj przeraźliwie nudnych studiów, które absolutnie nie sprawiają Ci przyjemności tylko dlatego, że już jesteś na drugim roku. Niektóre uczelnie pozwalają zmienić kierunek nawet na trzecim roku! Bądź szczęśliwy, nie zmuszaj się do studiowania.

Odkryj możliwości kariery
Bądź świadomy rynku. Każdy kierunek oferuje mnóstwo możliwości, po skończonej ekonomii niekoniecznie musisz pracować w banku, po psychologii zostać terapeutą, po filologii uczyć, po inżynierii pracować w fabryce, a po medycynie być lekarzem. Nie istnieje jedna ścieżka kariery, to od Ciebie zależy, w którą stronę pójdziesz! Zorientuj się, co możesz robić po ukończeniu swojego kierunku. Która praca najbardziej Ci się podoba? Która daje największe możliwości zatrudnienia? Którą na pewno odrzucisz? Gdzie chciałbyś pracować?

Co zrobić, gdy zawęzisz możliwości
Gdy już mniej więcej określisz, co Cię interesuje pora zacząć do tego dążyć. Najłatwiej wstąpić do odpowiednich organizacji! Wszelkie koła studenckie, AIESEC, IAESTE, ELSA, IFMSA, BEST, AEGEE, PANEUROPA, CEMS, EGEA, EUROAVIA, ESTIEM, IAAS, IVSA, SIFE i wiele, wiele innych! Rozejrzyj się! Pójdź do Biura Karier na swojej uczelni, odwiedź strony internetowe, pogadaj ze znajomymi. Zostań wolontariuszem, zacznij pracę w wymarzonej dziedzinie. Realizuj praktyki i staże, na których jesteś w stanie czegoś się nauczyć. I niezależnie od kierunku: ćwicz języki obce.

Przygotuj się do kontynuacji edukacji/zatrudnienia
Bądź realistą - czy wybrana przez Ciebie kariera będzie istnieć za 10 lat? Jakie są perspektywy znalezienia pracy? Co jest wymagane do podjęcia pracy? Potrzebujesz jakichś licencji, zezwoleń, certyfikatów? Są jakieś wymagania zdrowotne? Czy je spełniasz? Jaki kierunek potrzebujesz skończyć, żeby mieć jak najlepszą wiedzę teoretyczną potrzebną w tym zawodzie? 

Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz wyższy stopień naukowy. Jeśli tak, to w jakiej dziedzinie? Jaka uczelnia oferuje pożądany przez Ciebie kierunek? Jak trudno jest się dostać? Co jest wymagane? Przejrzyj plan studiów, zobacz czego będziesz się uczyć. Jeśli masz taką możliwość to złóż podanie na kilka uczelni. Sprawdź, jaki wydział najbardziej Ci odpowiada.

Bądź pewny, zdecydowany. Wiedz, co chcesz osiągnąć.

Za tydzień: Jak uporać się ze stresem?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz