czwartek, 13 listopada 2014

5 porad jak wstać z łóżka dla największych śpiochów

Listopad. Krótkie dni, długie noce, chłodno, pada, mgliście. A to przecież tylko wykład to nie muszę być na ósmą na uczelni. A następne tylko ćwiczenia, na których zazwyczaj nie sprawdzają obecności. A na kolejnych jeszcze mam dwie nieobecności do wykorzystania. To może jednak zostanę w łóżku i pośpię do południa?

Nie! Nie daj się jesiennej chandrze! Rusz się z łóżka i zacznij coś robić, a na pewno będziesz czuć się o wiele lepiej, niż po wstaniu z łóżka prosto na obiad. Przede wszystkim nie będzie tego uczucia zmarnowanego dnia :). Ale jak to zrobić?

1. Budzik w innym pokoju
Połóż telefon jak najdalej od łóżka, najlepiej w innym pokoju. Włącz budzik na maksymalną głośność. Ustaw czas trwania drzemki na 1 minutę i zaznacz, aby alarm był odtwarzany nawet w trybie cichym. W ten sposób nawet jeśli jakimś cudem nie zwleczesz się z łóżka po pierwszym alarmie, to 1 minutowe przerwy na pewno Cię do tego odpowiednio zachęcą. A jak już wyjdziesz z łóżka, to po co do niego wracać?

2. Użyj dwóch różnych alarmów w dwóch różnych miejscach
Jeden budzik jak najdalej od łóżka (patrz punkt pierwszy), drugi zaraz obok łóżka albo w łazience. Ten drugi ustaw tak, aby dzwonił minutę po tym pierwszym. W ten sposób budziki będą Ci kazały przejść się po mieszkaniu, a ruch jest świetnym sposobem na obudzenie się. Jeśli drugi budzik umieścisz w łazience, to jeszcze łatwiej będzie Ci zacząć dzień. 

3. Zostaw odsłonięte okna
Dużo łatwiej jest obudzić się, gdy słońce powoli pojawia się w Twoim oknie. Nie zasuwaj rolet ani zasłon do końca, najlepiej zostaw je całkowicie odsłonięte. Bardzo trudno wstaje się z łóżka, gdy w pokoju jest ciemno. Pora roku sprawia, że mamy mniej słońca, nie pozbawiaj się go dodatkowo!

4. Spakuj się dzień wcześniej
Im mniej rzeczy masz do zrobienia przed wyjściem z domu, tym lepiej. Spakuj torbę dzień wcześniej, ewentualnie przygotuj wszystko do spakowania. Jeśli nigdy nie możesz zdecydować, co na siebie włożyć, pomyśl o tym wieczorem. W ten sposób unikniesz porannej paniki.

5. Zjedz lekką kolację i nie podjadaj w nocy
Z pełnym brzuchem źle się zasypia, a jeszcze gorzej wstaje. Zjedz lekką kolację (niekoniecznie kotleta z frytkami), a później nie podjadaj. Jeśli przed snem zaburczy Ci w brzuchu, to napij się trochę wody (ale nie całą butelkę!). Dużo lepiej wstaje się po przespanej nocy, niż po ciągłym nocnym wstawaniu do łazienki...


Macie jakieś własne sposoby na wstawanie w ciężkie poranki?

6 komentarzy:

 1. Chyba wypróbuję ten z niekorzystaniem z zasłon. Ja problemów ze wstawaniem nie mam, ale małżon wiecznie marudny z rana - zanim się ruszy, mija duuużo czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja chociaż rolety w oknach mam to od kilku lat ich na noc nie zasuwam. Teraz nie potrafię wstać z łóżka, gdy w pokoju jest ciemno, ciągle mi się wydaje, że jest środek nocy!

   Usuń
 2. Nie zasuwałabym rolet do końca, ale mój narzeczony nie może zasnąć, jeśli w pokoju nie jest zupełnie ciemno :(
  Pozostałe rady postaram się wypróbować ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. 1 i 2 jak najbardziej dla mnie! :) Rolety odsłaniam jedynie podczas mycia okien (tak, wampir ze mnie :)) spakowanie się wcześniej sprawia, że leżę dłużej, a przed snem muszę koniecznie coś zjeść, inaczej nie usnę, więc mam odwrotnie niż większość. Ale z tymi budzikami to sprawdzę na pewno! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja mam takie fale - raz się budzę przed budzikiem a czasami nie mam ochoty wstać :D

  OdpowiedzUsuń