wtorek, 9 września 2014

Studenckie wtorki: Tricki pamięciowe część 1

Witam Was w siódmym już poście z serii Studenckie wtorki, równocześnie jest to drugi z trzech postów o pamięci i zapamiętywaniu informacji. Dzisiaj powiemy sobie o trickach pamięciowych, będzie raczej krótko i przystępnie, a druga część tricków już za tydzień. Na początku będzie trochę matematyki, ale nie zrażajcie się - później jej już nie ma :).

Zabieramy się za LBCC - Memory Tricks, jest to seminarium prowadzone przez Scotta Bruecknera.Tak, jak mówiłam wcześniej - zaczynamy od tricków matematycznych. Scott prezentuje nam dwa sposoby na szybkie liczenie w pamięci. Pierwszy z nich dotyczy podnoszenia do kwadratu liczb dwucyfrowych kończących się cyfrą "5", czyli na przykład 35, 65, 15, itd.

Chcąc pomnożyć (35 · 35) Scott podpowiada, żeby pomnożyć cyfrę dziesiątek przez cyfrę o jeden większą, w tym przypadku (3 · 4). Wynik to oczywiście 12, a następnie dopisać na koniec "25" (zawsze). Tym sposobem bardzo szybko można policzyć takie potęgi.

(35 · 35) = (3 · 4) + "25" = 1225
(65 · 65) = (6 · 7) + "25" = 4225
(15 · 15) = (1 · 2) + "25" = 225

Druga sztuczka również dotyczy liczb dwucyfrowych, ale tym razem mnożonych przez 11. Ale jak to policzyć? Zróbmy to na przykładzie (62 · 11). Pierwszą cyfrę dziesiątek zostawiamy ("6"), następnie dodajemy do siebie obie cyfry (6 + 2) i przepisujemy cyfrę jedności ("2"). Otrzymujemy wynik: 682.

(62 · 11) = "6" (6+2) "2" = 682
(54 · 11) = "5" (5+4) "4" = 594
(81 · 11) = "8" (8+1) "1" = 891

W czwartek krótszy post o trickach matematycznych, m. in. mnożeniu przez 9.

Skończmy z zabawami i przejdźmy do rzeczy! Scott proponuje nam trzy tricki, które mają za zadanie wzmocnić naszą pamięć. Pierwszy z nich to akronimy. Akronim to słowo ułożone z pierwszych liter innych słów. Popularny jest akronim HOMES, który pomaga zapamiętać nazwy 5 wielkich jezior w stanie Michigan (Huron, Ontario, Michigan, Erie, Superior). Bardzo przydatne, gdy musimy zapamiętać listę wyrazów w dowolnej kolejności. Można wtedy tak manipulować ustawieniem liter, aż otrzymamy jakiś wyraz (albo coś wyrazopodobne). Aby najlepiej weszły do głowy, po odpowiednim ustawieniu liter należy wyraz zapisać pionowo na kartce, a następnie dopisać pozostałe litery "hasła" poziomo. Gdy już mamy całość zapisaną warto wziąć nasz akronim w ramkę albo od razu zapisać go innym kolorem. Chodzi o to, żeby rzucał się w oczy. I przede wszystkim - samo wymyślenie akronimu nic nie da, jeszcze trzeba się go nauczyć. Znacie jakieś przydatne akronimy?

Drugi trick to akrostychy - są to zdania, w których każdy wyraz zaczyna się od konkretnej litery. Większości pewnie znane jest "Lecą Cegły, Dom Murują" albo "LeCę Do Mamy" (to taki prawie akrostych :) - obydwa pomagają zapamiętać liczby rzymskie (L - 50, C - 100, D - 500, M - 1000). Popularny akrostych to również "Moja Wiecznie Zapracowana Mama Jutro Sama Upiecze Nam Placek", który pomaga zapamiętać kolejność planet w Układzie Słonecznym. I znowu - nie wystarczy wymyślić i zapisać, trzeba jeszcze się nauczyć materiału.

Ostatni trick na dzisiaj to obrazki mentalne. Polega to na wyobrażaniu sobie zagadnienia, z którym mamy problem. Bardzo ważne jest, aby nasze obrazki mentalne miały 4 cechy, muszą być

  • zwariowane,
  • czytelne,
  • ruchome,
  • łatwo wyobrażalne.

Baw się słowami! Do pojęć abstrakcyjnych dokładaj litery tak, aby było je łatwiej wyobrazić. Nie bój się używać synonimów i podwójnych znaczeń różnych słów. Wypróbuj różne możliwości. Pamiętaj, że przede wszystkim zwracamy uwagę na ruchome obrazki, więc tchnij w swój trochę życia! Tak już jesteśmy zaprogramowani, że najpierw zauważamy ruch i najlepiej go zapamiętujemy. Tą technikę możesz również wykorzystać przy zapamiętywaniu imion i nazwisk nowo poznanych osób. Większość imion na pewno z czymś Ci się kojarzy, a nazwiska zazwyczaj same w sobie przywołują skojarzenia. (Bednarz - beczki, Kołodziej - koła, Górski - góra) Czasem nazwiska brzmią podobnie do innych wyrazów (Gamrat - kamrad, czyli przyjaciel). Wytęż mózg, stwórz swój własny obraz i zapamiętuj lepiej!

Za tydzień: Tricki pamięciowe część 2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz