wtorek, 29 lipca 2014

Studenckie wtorki: Nawyki dobrego studenta

Zaczynam nowy cykl przeznaczony głównie dla studentów! Będę pisać o tym jak się uczyć, jak zaplanować swój czas, jak przygotować się do testu, jak pozbyć się stresu, jak podtrzymywać motywację itd. Nie będą jednak to tylko moje słowa, inspirację będę czerpać głównie z ogólnodostępnych filmików na YouTube. Zazwyczaj trwają one dość długo, tzn. 30-90 minut i są w języku angielskim. Mam zamiar przygotowywać swoiste streszczenie tych materiałów i przystosowanie ich do polskich warunków wraz z moimi uwagami.

Zaczynamy od LBCC - Habits of Successful College Students, jest to seminarium prowadzone przez Scotta Bruecknera. Dlaczego niektórzy są dobrymi studentami, a innym idzie trochę gorzej? Są dwa powody. Pierwszy to bardzo niskie umiejętności czytania, pisania, liczenia, myślenia logicznego, komunikacji itd. Drugi powód to kiepskie nawyki takie jak zarywanie nocy, ciągłe jedzenie fast-foodów, wieczne imprezowanie, nieprzychodzenie na zajęcia, nieoddawanie prac, niepisanie kolokwiów.

Poniżej przedstawiam Wam 11 nawyków dobrego studenta.
 1. Traktuj studia jak dobrze płatną pracę. Przejawia się to w Twoim nastawieniu, codziennych działaniach i nawykach. Nikt nie zmusił Cię do studiowania, jesteś tu z własnej woli. Uczelnia powinna mieć najwyższy priorytet w Twoim życiu.
 2. Dbaj o siebie zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jedz urozmaicone posiłki, ćwicz, śpij odpowiednią liczbę godzin, radź sobie ze stresem w zdrowy sposób. Bardzo trudno jest koncentrować się podczas 90 minutowego wykładu, a gdy jesteś zmęczony, głodny lub zestresowany to jest to niemalże niemożliwe. Semestr to nie sprint, lecz maraton. Jest długi i męczący, żeby nie stracić energii przez cały ten okres musisz o siebie odpowiednio dbać.
 3. Dobry student jest zawsze obecny na zajęciach chyba, że ma bardzo dobry powód, np.: poważna choroba (gdy zarażasz, albo lekarz każe zostać w domu), wszelkie nagłe wypadki rodzinne (choroba, pogrzeb, itd.), prawne zobowiązania (trzeba się stawić w sądzie albo w urzędzie) a także niespodziewane problemy z transportem (autobus nie jeździ, samochód nie odpala, wypadek w drodze). Studenci, którzy rzadko są nieobecni mają dużo wyższą zdawalność kolokwiów i egzaminów.
 4. Jeśli będziesz nieobecny zrób trzy rzeczy, które pomogą Ci być nadal na bieżąco: 1) powiadom prowadzącego (albo osobiście, jeśli Twoja nieobecność jest w jakimś stopniu zaplanowana, albo mailowo) i zapytaj czy i w jaki sposób musisz odrobić te zajęcia, 2) załatw sobie kopie wszelkich materiałów, które były rozdawane podczas tych zajęć i 3) skseruj bądź przepisz notatki przez kolejnymi zajęciami, zapoznaj się z przerobionym materiałem.
 5. Na zajęcia przychodź zawsze przygotowany. Miej ze sobą zeszyt/kartki, coś do pisania, wymagane książki i kserówki, ewentualne wcześniejsze prace.
 6. Nie spóźniaj się. W ten sposób nie omija Cię początek zajęć i nie rozpraszasz prowadzącego, ani pozostałych studentów swoim późnym wejściem. Co więcej, nie zaskoczy Cię również nagła zmiana sali. Od siebie dodam: nie wychodź za wcześnie! Jest to równie szkodliwe.
 7. Okaż szacunek prowadzącemu i pozostałym studentom. Uważaj również wtedy, gdy temat wykłady wydaje Ci się kompletnie nieinteresujący, nie śpij, siedź prosto, słuchaj, utrzymywaj od czasu do czasu kontakt wzrokowy. Nie rozmawiaj ze znajomymi, nie wysyłaj smsów, nie rozmawiaj przez telefon (!), nie słuchaj muzyki, nie czytaj książek, nie leż (!) nawet w górnych rzędach. Schowaj wyciszony telefon do torby – wibracje też słychać!
 8. Większość zajęć wymaga odrabiania prac domowych, pisania sprawozdań, referatów, projektów, czy prezentacji, a także wcześniejszego przygotowania się na zajęcia. Zaplanuj swoją naukę wcześniej, poświęć własny czas na odrabianie, pisanie i przygotowanie do zajęć.
 9. Szanuj zasady uczelni i konkretnych zajęć. Nie kopiuj czyichś prac, nie przepisuj prac domowych, nie ściągaj na kolokwiach i egzaminach. Przyszedłeś tu z własnej woli, więc włóż w swoją naukę trochę wysiłku. Nie bój się zapytać prowadzącego o pomoc w wytłumaczeniu niezrozumiałego Ci materiału.
 10. Oddawaj wszystkie prace pisemne w terminie, przystępuj do kartkówek i kolokwiów w pierwszym terminie nawet, jeśli wydaje Ci się, że nic nie umiesz.
 11. Jeśli nie zaliczysz kartkówki lub kolokwium sprawdź, co zrobiłeś źle, zapytaj prowadzącego, jaki popełniłeś błąd. Poproś o pomoc podczas konsultacji. Nie poddawaj się po pierwszej dwói tylko weź porządnie do pracy.
Zastanów się, ile z tych punktów wykonujesz? Przychodzisz zawsze na zajęcia? Wysypiasz się? Powiadamiasz prowadzącego o nieobecności? Nie rozmawiasz na zajęciach? Nie spóźniasz się? Traktujesz studia priorytetowo? Może coś potrzebujesz poprawić? 

Poniżej największy z możliwych skrót wszystkich nawyków.
 1. Zachowuj się profesjonalnie.
 2. Dbaj o siebie psychicznie i fizycznie.
 3. Zawsze przychodź na zajęcia.
 4. Nadrabiaj zaległości i powiadamiaj prowadzącego.
 5. Bądź przygotowany na zajęcia.
 6. Nie spóźniaj się.
 7. Szanuj prowadzącego i pozostałych studentów.
 8. Odrabiaj prace domowe.
 9. Szanuj zasady i nie bój się pytać.
 10. Oddawaj wszelkie prace w terminie.
 11. Ucz się na błędach.
Wszystkim polecam zapoznanie się z powyższym filmikiem!


3 komentarze:

 1. Poważnie traktuję studia, ale nie byłabym aż tak ortodoksyjna. Czasem zdarza mi się nie iść na zajęcia (te dozwolone 2 razy w semestrze) kiedy trochę źle się czuję lub po prostu nie mam ochoty (potem oczywiście wszystko nadrabiam). Pozostałe punkty wypełniam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również zdarza się nie przyjść z dość błahego powodu, zwłaszcza na te nudniejsze przedmioty, ale na tych najważniejszych zajęciach kierunkowych staram się być zawsze :)

   Usuń
 2. Może się przydać
  https://ebookpoint.pl/ksiazki/jak-przygotowac-sie-do-egzaminu-ielts-poradnik-studenta-dla-studenta-justyna-tarnowska,s_005r.htm

  OdpowiedzUsuń