czwartek, 31 lipca 2014

Hallo - niemiecki w podstawówce, recenzja

Dziś chciałabym Wam przedstawić książeczkę o bardzo prostym tytule "Hallo" wydawnictwa LektorKlett. Książka jest bardzo niepozorna, format troszkę większy od A5, 80 stron, na dodatek czarno biała. Co w takim razie sprawia, że jest taka dobra? 


"Hallo" ma również podtytuł - ćwiczenia tematyczne z języka niemieckiego dla uczniów szkoły podstawowej. Obejmuje 20 tematów i nie spotkałam się jeszcze z podręcznikiem, który by się z nią gryzł. Słownictwo, którego uczy jest absolutnie podstawowe, a te niewielkie wstawki z gramatyki nie przerażają uczniów. 

Zadania są bardzo przystępne i atrakcyjne dla 10-12 latków - krzyżówki, rebusy, wykreślanki, znajdowanie rozwiązania po śladzie, mnóstwo obrazków (chociaż czarno-białych), szyfry do odgadnięcia, wyrazy do rozdzielenia, krótkie teksty, w których należy znaleźć określone wyrazy, a przede wszystkim  odpowiedni poziom - to wszystko składa się na sukces. Książka nie przytłacza uczniów nadmiarem regułek i słów do poznania, co nie oznacza, że jest ich mało. Po prostu nie rzucają się w oczy, bo rozwiązywanie tych zadań to po prostu zabawa. Tyle tylko, że w innym języku.

Spis treści

Plusy:
+ atrakcyjne zadania
+ 20 tematów
+ poziom podstawowy, odpowiadający nauce w szkole podstawowej
+ pasuje do każdego podręcznika
+ cena (okładkowa 16,9 zł, ale można znaleźć za ok. 12 zł)

Co to jest? Dzieciaki mają różne pomysły... Ja podejrzewam, że czarny chleb, ale czy na pewno?
Minusy:
- czasem obrazki są trudne do zinterpretowania (w rozdziale o jedzeniu)
- w rozdziale o komputerze pojawia się dyskietka, a nie ma płyty CD

Kilka przykładowych zadań:

Przykładowe zadania z różnych tematów

A na koniec powiem tylko #jedzjabłka :)

2 komentarze:

  1. Tematy wyglądają ciekawie, ćwiczenia dla dzieciaków też powinny być interesujące. Od siebie mogę wstępnie polecić "Spielerisch Deutsch Lernen: Lieder Und Reime" wyd Hueber. Przeglądałam tę książkę i jeśli nauczyciel umie grać i śpiewać to znajdzie tu dużo dobrych materiałów na zajęcia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za polecenie, na pewno przejrzę - może mnie zainteresuje i kupię? :)

      Usuń